Onemocnění očí a uší
Onemocnění uší je velmi častá příčina zdravotních potíží u psa a kočky. Nejvíce frekventovanými jsou plemena s dlouhými svěšenými boltci. V takovém prostředí dochází k snadnějšímu hromadění ušního mazu, zadržování vlhkosti a tím pádem k vytvoření ideálního prostředí k zachycení a vývoji patogenních bakterií, kvasinek a parazitů. U venku žijících koček je pak velmi častý výskyt silně kontagiózního (přenosného) onemocnění - takzvaného „ušního svrabu“.
Každý zvukovod by měl být podroben pečlivé preventivní péči. Jde zejména o pravidelné prohlídky a čištění zvukovodů. Pro laiky nedoporučuji čištění tenkými tampóny do úrovně bubínku. Bez použití speciálních čistících roztoků vede taková činnost v lepším případě k zatlačení ušního mazu k bubínku a spíš zhoršení stavu, v horším případě k poranění vnitřních struktur ucha (až perforace bubínku) spojené se silnou bolestivostí a možným vznikem vážných zdravotních komplikací. Za optimální postup při čištění zvukovodu v domácích podmínkách (doporučované 2x týdně až 1x měsíčně dle tvorby ušního mazu) považujeme nakapání neolejnatých čistících roztoků (Nolvasan otic, Oti free a podobně) v dostatečném množství do zvukovodu, jeho následná důsledná masáž v oblasti vývodu ušní chrupavky po dobu 30-60 sec. a vyčištění velkým vatovým tampónem nebo smotkem gázy na prstě.
Důrazně varujeme před používáním léčebných prostředků (kapek) bez předchozího vyšetření zvukovodu veterinářem. Při paušálním použití dochází velmi často k nasazení nevhodného typu léku (antibiotika byť sebelepší na kvasinkový nebo parazitární zánět prostě nemohou účinkovat) s nulovým účinkem a výrazným rizikem z prodlení (nasazení opravdu účinné léčby se pak odsouvá a prodlužuje na několikanásobně delší dobu). Použití některých zejména starších typů kapek zejména opakovaně může potíže naopak zhoršit. Vždy proto doporučuji použití léčebných kapek konzultovat s veterinárním lékařem.
Oční potíže jsou potom samostatnou a velmi širokou kapitolou, která při zanedbání odborné péče (např. nasazení oční masti, kterou majitel dostal od svého lékaře na své potíže) může vést k velmi vážným a mnohdy nevratným zdravotním komplikacím. Vedle prostého zánětu spojivkového vaku se totiž vyskytuje celá řada onemocnění, při kterých nasazení léčiv běžně na záněty spojivek používaných může vyvolat nevratné změny (až rupturu) oka. Vyšetření oka proto vždy patří do rukou veterinárního lékaře, který při rozpoznání závažnějších stavů může doporučit vyšetření u očního specialisty.
Stejně jako péče o uši by neměla být opomíjena i péče o oči. Výtoky, zbytky sekretů a nečistoty by měly být pravidelně odstraňovány buď specielním preparátem, nebo alespoň převařenou vodou (případně s odvarem heřmánku). Zdravé oko by mělo slzet minimálně. Proto při nadměrném výtoku je indikována návštěva veterináře.
Oplachování nebo vymývání očí borovou vodou může u mnohých citlivých pacientů vést k vyvolání slzotoku. Proto pokud váš pes nebo kočka projevují nadměrné slzení, rozhodně nedoporučuji borovou vodu používat.