Dietologie

Správná výživa psa a kočky je základním předpokladem zdravého vývoje. Majitel má možnosti buď tradičního způsobu krmení, nebo komerční granulované kompletní krmné směsi (viz. sekce výživa). Větší problém nastává, je-li pacient postižen nějakým onemocněním, které vyžaduje specielní přístup ke krmení.

Patří sem především alergie na krmivo, cukrovka, výskyt močových kamenů vlivem nevhodného pH moči, onemocnění jater, srdce, slinivky břišní a další. Nelze ale zapomenout na obyčejnou obezitu nebo naopak kachexii (patologickou vyhublost). Pro všechny tyto a mnohé další stavy lze doporučit použití specielních veterinárních klinických diet, které obsahují vyvážený obsah všech výživných látek a vitamínů za současného obsahu určitých doplňků a upraveného složení látek, které by měly pozitivně ovlivnit vývoj choroby pacienta.

Na trhu je několik firem, které nabízejí krmné diety nejrůznějšího složení a kvality. V naší ordinaci používáme diety firmy Hill's a Eukanuba pro jejich ověřený účinek a standartně vysokou kvalitu. Výjimečně se uchýlíme i k jiným výrobcům (Trovet a pod.), to ale většinou v případě, že je nějaký problém s včasným dodáním již zmíněných námi ověřených diet.

Základní pravidlo používání klinických diet je krmit pouze a výhradně danou dietu a nekombinovat ji s jiným krmením. V opačném případě dojde k znehodnocení účinku diety, které většinou není nejlevnější a selhání jejího účinku je pak nutno připsat pouze vlastní nedůslednosti. Pokud toto nelze zajistit, je možné pokusit se nahradit dietu vařenou domácí upravenou stravou, jejíž příprava je ale nejenom velmi časově náročná a složitá, ale především drahá a mnohem méně účinná.